Sülfatsız Şampuan Kullanımın Önemi Nedir?

Sülfatlar SLS ve SLES ismi ile bilinen kimyasallar bulunuyor. Peki sülfatsız şampuanın önemi ne olabilir sizin için araştırdık. Şampuan yoğun biçimde köpürdükçe temizlenmiş gibi geliyor. Hatta daha fazla temizlenmiş hissiyatı yaşıyor olabilirsiniz, şampuanın köpürmesinin sebebi sülfattır.

Sülfat Nedir?

Tüm şampuanların içerisinde sodyum lauril sülfat ( SLS ve sodyum lauret) bulunur. Bu kimyasal bileşen aslında bir temizlik maddesi, aslında ne kadar köpük o kadar temizlik hissi yaratıyor. Sülfatın saç, saç derisi ve vücuda zararlı olduğu bir gerçektir.

Sülfatsız Şampuanın Faydaları

Saçın Nemini Korur

Sülfat içeren ürünler saçın kendi ürettiği nemini yok eder, saçları kuru ve donuk bir hale getirebilir. Yani saçı kurutur, kepek ve dökülme gibi sorunlara yol açabilir.

Saçın Doğal Yağını Korur

Saç ve saç derisi saçın sağlıklı kalması için kendi sebum üretimini gerçekleştirir. Sülfatlar köpürüp kiri akıtmak amaçlı olarak doğal sebumları kurutur.

Saç Rengine Zarar vermez

SLS ve SLES içeren şampuanlar yeni boyanmış saçları sertleştirir. Bu kimyasalların içermeyen şampuanlar ise saç boyasının ömrünü uzatır ve saçların sertleşmesine engel olur.

Saç Derisine İyi Gelir

Hassas saç derisine sahipseniz, yanlış şampuanın yaratacağı sorunları bilirsiniz. Saç deriniz kurur, pullanır ve kaşıntı yaratabilir. Ancak sülfatız şampuanlarda bu sorunu yaşamazsınız.

Göz Yakmaz

Duşta şampuandan göz yanma sorunu ise sülfatsız şampuan ile yaşamazsınız.

Saçın Doğal Buklelerini Korur

Sülfatız şampuanlar doğal buklelerinizi korur. Buklelerin formunun bozulmasından şikayetçiyseniz sülfatsız şampuan tercih edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir