Saç Bakımın Temeli – Şampuan Seçimi

Bakımlar temiz yüzeylere yapılmalıdır. Saçlarınızı temizlerken bakım yapmak ve ihtiyacı olanları karşılamak için farklı şampuanlar seçebilirsiniz.

Saçınızı güzelce temizlemek ve bakımını yapmak için saç tipinizi tanımalısınız. Saç tipinize uygun bir şampuanı nasıl seçebilirsiniz?

Öncelikle saç telleriniz ince mi kalın mı diye bir bakmalısınız. Bu alanda iki şekilde inceleyebiliriz;

İnce Saç

Yapısal olarak hassas ve kolay yıpranma yaşayabilen bir saç yapısıdır. Bakımı daha detaylı ve özenli olmalıdır. Daha sıkı bir bakım yapmaları gerekebilir, şekil almaları ve uzun süreli öyle kalmaları konusunda zorluk çekebilirler. Ancak yumuşak bir dokuya sahiplerdir ve kolayca karışmazlar. Elektriklenme ve kuruma gibi durumlarla da karşılaşabilirler.

Kalın Saç

Saç bakımını kolayca yapabileceğiniz bir saç tipidir. Kolayca yıpranma göstermezler ve dayanıklılardır. Kolay bir bakım sağlayarak koruma sağlayabilirsiniz. Hızlıca saç şekillendirme yapabilirsiniz. Kuruma ve elektriklenme ise yaygın bir şekilde karşımıza çıkabilirler.

Yağlı Saç

Sebum adı verilen yağ bezelerinin fazla çalışması sonucunda yağlı saç tipi ortaya çıkmaktadır. Bu fazla çalışma durumu güçsüz bir saç durumu ortaya çıkarır. Doğru şampuan kullanımı ile bu durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Yağlı saç donuk gözükebilir, bir dokunma ya da gün içerisinde iki üç farklı toplama sonrasında yağlanma gösterebilirler. Bu yüzden sıklıkla saçları ile oynamamalılardır. Fazla yağ dökülme ve kepeklenmeye yol açabilmektedir.

Saç tiplerine uygun şampuan kullanımından şaşmamak gerekmektedir. Saç diplerine krem ve benzeri ürünler kullanmamalılardır. Ilık veya soğuk su ile durulayarak saçlarınıza ekstra bir etki yaratıp dolaşımı düzenlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Kuru Saç

Yağlı saçlarda olan sebum salınımı kuru saçlarda az miktarda olmaktadır. Sebum ile beslenmeyen saçlar, kuru bir görünüme sahip olabilirler. Esnekliğini kaybederler ve kolayca yıpranabilirler. Yeterli miktarda suyu kendi içlerinde tutamamalarının da bu problemlere etkisi vardır.

Yeterli bir bakım ile saçlarına gerekli hacmi ve bakımı kazandırabilirler. Hakki zeytinyağı bu duruma yardımcı olabilir, aşırı sıcak suyla yıkanmaması gerekir. Sıkça işlem ve şekillendirme yapılmamalıdır, ıslakken taranmalıdır. Islakken saçlar esnek olacağından daha az kırılmaya meyilli olabilirler, kuru saç ise kırılmaya daha yatkındır.

Karma Saç

Sağlı konusunda en çok dikkat edilmesi gerekilen saç tipidir. Kesinlikle bu duruma uygun şampuan seçimi yapılmalıdır. Yağ bezelerinin fazla çalıştığı ancak düzgün bir şekilde saçta dolaşamadığı bu saç tipi yağı tekrar emer ve bu bazı sorunlara yol açabilir. Saç dipleri yağlıyken saç uçları ve boyları kurudur. Kesinlikle bu durum göz önünde bulundurarak bakım ve ürün kullanımı yapılmalıdır.

Normal Saç

İdeal diyebileceğimiz bu saç tipi durumunu korumak için bir bakımı hak etmektedir. Düzenli temizlik ve bakım ile durumunu koruyarak daha güçlü saçlara sahip olabilirler.

Peki Sizi Saç Tipiniz Nedir?

Saçınızı yıkayın, yıkama sonrası ikinci gün bir kağıt parça mendil ile saç derinize baskı yapın. Eğer mendil üzerinde yağ bulunuyor ise normal saç tipindesiniz demektedir. Eğer yağ bulunmuyor ise kuru bir saç tipiniz var demektir, eğer saç dibinizden yağ geldiyse ancak saç uçları kuru ve belli saç problemleri (kızarıklık, döküntü) yaşıyorsanız karma bir saç tipine sahip olabilirsiniz.

Kepek Nedir?

Kepek, nemini kaybeden ve kuruyan saçlar derisinde oluşan beyaz döküntülerdir diyebiliriz. Yeterli sıvı tüketimi ve buna uygun bakım ürünleri kullanmak gerekir. Saçlar yeteri kadar beslendiğinde bu sorun görünmez.

Saç Tipleri Neden Oluşur?

Saç derisinin beslenemsine yardımcı olan yağ dokusu saç tiplerinin ana temelidir. Bu durum doğuştan gelse de zamanla değişiklik gösterebilir. Etkileyeceği diğer yerler ise;

  • Beslenme,
  • Stres,
  • Kan Dolaşımı,
  • Hormonlar,
  • Kullanılan Bakım Ürünleridir.

Sağlıklı Saçlar

Saç tipinizi tanıyın ve ona göre bakım yapın. Saç bakımınızın en temeli ise saç temizliğinizdir. Düzenli bir temizlik gerektirmektedir.

Sıkça saç yıkamak doğru değildir, bu üretilen yağın saçtan alınmasına ve güçsüzleşmesine, kurumasına yol açabilir. Az yıkanan saçlarda ise yağ birikimi oluşur ve saç derisi sağlığını kaybeder karma saç tipi görülmesi ise kaçınılmazdır. Düzenli ve aralıklar ile yıkanmalıdır.

Dengeli ve sağlıklı beslenmeniz saçınız içinde önemlidir. Sağlıklı beslenme yağ dokusu içinde kontrol sağlar.

Saçlarınızın hacmini, yağ dokusunu etkileyen diğer etkenlerden bir diğeri de gün içerisinde tüketilen sudur. Saça esneklik kazandıran suyu günde mutlaka 2 litre miktarında kendi sağlığınızı da önemseyerek tüketmelisiniz.

Saç bakımınıza şampuanınız ile başlarsınız.. Şampuan seçiminizi keyif ile yapmanız dileği ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir